Оберіть місто:

Робочий час:
24/7
Контактні телефони:

Як прочистити каналізацію в домашніх умовах

Як прочистити каналізацію в домашніх умовах

Новини

19 July 2023

Час на читання:

~ 11 хвилин

У кожної господині, навіть найохайнішої, рано чи пізно можуть з’явитися засмічення каналізації. Ця проблема може говорити про неправильне поводження з трубами, відсутність профілактичних чисток або навіть несправності. Але чим би не була засмічена система, на плечі домовласника лягає відповідальність за вибір: зробити чищення самостійно або викликати сантехніка.

Чистка каналізації вимагає певних знань та навичок, потрібно розуміти, чим приблизно могли засмітитися труби, щоб вибрати ефективний спосіб. До того ж дана процедура неприємна, а в деяких випадках навіть небезпечна. Для таких цілей існують спеціальні компанії, як, наприклад, Trubolub, які професійно чистять трубопровід спеціальним обладнанням.

Але якщо можливості викликати майстра немає, виникає питання: «як прочистити каналізацію в домашніх умовах?». І в цій статті знайдеться відповідь на нього.

Зміст:

 1. Ознаки виникнення засмічення
 2. Основні причини засмічення каналізації
 3. Чим прочистити каналізацію в домашніх умовах
 4. Хімічні засоби: плюси та мінуси
 5. Народні методи – безпечна хімія
 6. Механічна чистка
 7. Змішаний метод прочищення каналізації
 8. Чищення труб у домашніх умовах 
 9. Підсумки

Ознаки виникнення засмічення

Неважко зрозуміти, що каналізаційні труби забилися, адже з’являються явні ознаки:

 • Значно зменшується швидкість зливу води у раковині на кухні або у ванній. Вона може просто повільно йти або взагалі не зливається, через що утворюється застій брудної води.
 • З’являється неприємний запах і його можна почути зі зливного отвору.
 • Вода в унітазі підіймається під час змивання.

За таких умов дуже важко повноцінно користуватись каналізацією, виникають незручності. Але якщо повільне зливання ще якось можна витерпіти, то повний застій може призвести до затоплення або аварійної ситуації. Не варто тягнути з чищенням засмічення, адже з дрібного воно легко переростає у велике і з ним буде складніше впоратися самостійно.

blank

Основні причини засмічення каналізації

Трубопровід може засмічуватися в процесі експлуатації, коли всередину нього потрапляють дрібні відходи. При митті посуду навіть сітка на зливному отворі не завжди захищає від потрапляння частинок їжі, побутового сміття та жиру. У ванній найчастішою причиною засмічення буває утворення волосяних або шерстяних пробок. При купанні значна частина всього перерахованого змивається в каналізацію, і рано чи пізно вона забивається.

Також трубопровід може раптово забиватися від якихось великих предметів, частіше таке трапляється в туалеті, адже деякі господарі викидають побутові відходи в унітаз. Робити так не можна, це базове правило експлуатації каналізаційної системи.

Є й неочевидні причини для засмічення, які важко діагностувати самостійно:

 • У трубах можуть утворитися мінеральні відкладення, іржа – вони також зменшують прохідність. До того ж на шорстку поверхню легше липнуть частинки жиру, волосся та дрібного сміття. Все це з’єднується в одну велику пробку, яку необхідно чистити.
 • У деяких випадках засмічення утворюються через промерзання труб, зміщення ґрунту, вростання в них коріння дерев, або через якісь технічні несправності.
 • Якщо було проведено монтаж каналізації недосвідченим фахівцем, то такий трубопровід часто забиватиметься, оскільки він з самого спочатку працює некоректно. Така проблема вирішується лише повною заміною та ремонтом системи.
  blank

Чим прочистити каналізацію в домашніх умовах

Для ефективного чищення труб необхідно знати приблизну причину засмічення, місце розташування та складність пробки. Також при виборі методу потрібно враховувати матеріал, з якого виготовлений трубопровід, щоб не пошкодити його.

Існує кілька методів, як прочистити каналізацію в домашніх умовах:

 1. Хімічна чистка покупними препаратами.
 2. Домашні аналоги хімічної чистки.
 3. Механічний метод із використанням сантехнічного троса чи вантуза.
 4. Змішаний метод, у якому комбінують кілька різних чисток.

Далі ми розберемо всі методи окремо й докладніше, щоб ви могли вирішити, який вам більше підходить.

Хімічні засоби: плюси та мінуси

Серед сучасних препаратів є багато різних за характеристиками та дією, але всі вони дають швидкий та хороший результат. Головна перевага покупної хімії в тому, що її зручно використовувати й вона має високу ефективність. Але це стосується лише органічних засмічень, які можна розчинити, і які знаходяться не так далеко від зливного отвору.

Хімічні засоби продаються у вигляді:

 • гелів;
 • гранул;
 • рідини.

При цьому їхній принцип дії практично однаковий. Хімічний засіб розчиняє різні відкладення на трубах та органічне сміття, яке там застрягло. Ефективно чистити цим методом каналізацію від жиру, адже цей тип пробки хімія також успішно усуває.

Для застосування даного методу досить просто висипати або влити вміст пакета в трубу, зачекати час, заявлений виробником та промити каналізацію великою кількістю води. Перед цим слід уважно ознайомитися з інструкцією, оскільки для кожного препарату вона індивідуальна. Наприклад, деякі засоби ефективні у холодній воді, а деякі – у гарячій.

Але головним мінусом хімічних розчинників вважається їхня агресивність і токсичність. Вони можуть негативно впливати не тільки на склад покриття певних труб, наприклад, пластикових, а й на здоров’я людини. Перед застосуванням дуже важливо захистити свої слизові та руки, а також не допускати, щоб засіб потрапив у дихальні шляхи. Після застосування необхідно провітрювати приміщення.

blank

Народні методи – безпечна хімія

У багатьох людей є цілком логічні побоювання з приводу використання агресивних хімічних засобів. Але вони мають і безпечніший аналог – народні методи. Альтернатива, яка також здатна викликати хімічну реакцію та розчиняти забруднення – це поєднання соди та оцту. Єдиний мінус у тому, що ефективність цього методу може бути трохи нижчою.

Щоб прочистити труби народним методом, потрібно:

 1. Приготувати пів пачки соди, пів пляшки оцту та близько трьох літрів окропу (або гарячу воду).
 2. Потрібно засипати соду в злив, додати столового оцту.
 3. Повинна виникнути бурхлива хімічна реакція – вона підкаже, що все йде правильно.
 4. Закрийте злив якоюсь пробкою або ганчіркою.
 5. Зачекайте годину чи дві.
 6. Заберіть ганчірку і заливайте в злив окріп, що тільки закипів.

Зверніть увагу! Якщо труби виготовлені із пластику, то окріп необхідно замінити просто гарячою водою, але у значно більших кількостях.

Таким чином, весь бруд та сміття повинні розчинитися й піти далі каналізацією. Однією з найприємніших переваг цього методу є те, що можна не бігти в магазин за хімічним препаратом, а впоратися тим, що «є під рукою».

blank

Механічна чистка

Швидко та ефективно прочистити каналізацію можна механічним методом – за допомогою вантуза чи сантехнічного троса.

Вантуз працює за принципом помпи, він відкачує воду, повітря та сміття, піднімаючи їх нагору. Щоб ним скористатися, достатньо поставити пристрій на зливний отвір, набрати води у ванну або раковину, кілька разів натиснути й відтягнути його на себе. Таким чином, все повітря та вода, які були у трубі, підіймаються нагору, під тиском захоплюючи назовні та бруд. Після цього потрібно промити каналізацію водою і повторювати дію доти, доки вона повністю не очиститься.

Сантехнічний трос виглядає як гнучкий металевий дріт із ручкою на кінці. Купується цей пристрій у спеціалізованих магазинах сантехніки, але він дуже корисний у господарстві та чудово прочищає засмічення. Трос підійде навіть для чищення складніших забруднень, з якими не справляються інші методи.

Як правильно користуватися тросом, покроково:

 1. Демонтувати сифон, щоб звільнити доступ до каналізації.
 2. Занурити край троса всередину труби.
 3. Почати провертати трос за годинниковою стрілкою, щоб він проштовхувався далі.
 4. При виявленні засмічення потрібно короткими ривками роздробити його.
 5. Не забувайте періодично діставати трос назовні, щоб очищати від сміття, що накопичилося, і бруду.
 6. Повторюйте процедуру до повного очищення.

Після завершення чищення потрібно промити трубу великою кількістю гарячої води, щоб змити залишки бруду зі стінок.

blank

Змішаний метод прочищення каналізації

В цьому випадку мається на увазі поєднання термічного, механічного чищення та народного методу. Це дозволить значно підвищити ефективність пробивання пробки.

Для змішаного методу послідовність дій буде трохи іншою:

 • Залити літр окропу в отвір.
 • Потім потрібно почекати 15 хвилин, поки окріп трохи розчинить забруднення.
 • Прочистити вантузом.
 • Всипати в зливний отвір склянку соди, а потім знову влити трохи окропу.

Таким чином, ви не тільки розчините бруд та жир у трубах, але й отримаєте ефект дезінфекції, усунете неприємні запахи. Змішаний спосіб найкраще працює як профілактика, щоб засмічення менше вас турбували.

Чищення труб у домашніх умовах 

Підсумки

Ви можете використовувати різні методи прочищення, але пам’ятайте, що вони ефективні лише при невеликому локальному засміченні. Серйозні забруднення можуть призвести до аварійної ситуації й тоді точно вам не впоратися без допомоги майстрів.

Для повноцінного та якісного чищення труб найкраще звертатися до професіоналів, адже не завжди виходить прочистити все самостійно. Компанія Труболюб гарантовано впорається із засміченням будь-якої складності, адже наші фахівці мають величезний досвід роботи, роблять все за найкращими стандартами та використовують найновіше обладнання.

19 July 2023

Час на читання:

~ 11 хвилин

Зв'яжіться з нами

Дізнайтеся про новини та акції першими!

Схожі статті

Корисні статті
Як пробити сильне засмічення в трубі?
Чим і як пробити раковину?
Відповіді на питання, як прочистити каналізаційну трубу?
Чим і як швидше пробити каналізацію?