Оберіть місто:

Робочий час:
24/7
Контактні телефони:

Як очистити теплообмінник газового котла

Як очистити теплообмінник газового котла

Новини

30 August 2023

Час на читання:

~ 8 хвилин

Теплообмінник є однією з ключових частин газового котла, що відповідає за передачу тепла з гарячих газових продуктів згоряння на воду, що підводиться. Така техніка знаходиться у постійній експлуатації, адже за її допомогою нагрівають воду. Взимку навантаження стають значно більшими, внаслідок необхідності підтримувати комфортну температуру в приміщенні – через це підвищується витрата палива, прискорюється знос теплообмінника.

Згодом на агрегаті утворюється шар накипу, він заважає його повноцінному охолодженню, що може призвести до згоряння циркуляційної помпи. Завдяки правильному та своєчасному обслуговуванню, можна не лише збільшити продуктивність обладнання, а й запобігти появі аварійної ситуації, продовжити його термін служби.

Для професійного промивання є спеціальні служби, які займаються цим. Можна замовити таку послугу у компанії Trubolub та віддати чистку агрегату у надійні руки. Але буває так, що потрібно впоратися самостійно, тоді є кілька варіантів, як це можна зробити.

У цій статті докладно розглянемо, як очистити теплообмінник газового котла, які методи існують для цього та як забезпечувати якісне обслуговування обладнання.

Зміст:

 1. Чому важливо регулярно чистити теплообмінник від накипу
 2. Як виявити несправності та з якою періодичністю обслуговують газові котли
 3. Які є способи чищення
 4. Чистимо котел хімічним методом
 5. Механічне очищення
 6. Гідродинамічний спосіб – довіртеся професіоналам
 7. Ефективна профілактика забруднень
 8. Підсумки

Чому важливо регулярно чистити теплообмінник від накипу

У конструкції будь-якого теплообмінника передбачена постійна циркуляція рідини за спеціальними протоками та нагріванням температури до необхідного рівня. Цей процес може бути порушений різними видами забруднень, але найнебезпечніший із них – це накип. Розберімо проблеми, які він може приносити:

 • Через накип значно зменшується відведення тепла від частин, виготовлених з металу. Через це можуть виходити розриви як злютованих з’єднань, а й цілісних елементів агрегату.
 • Він має високу пористість, меншу теплопровідність з металом, внаслідок чого сильно збільшується витрата палива.
 • Шари накипу звужують протоки, що заважає нормальному проходженню рідини. Через це помпа працює інтенсивніше, а це швидше призводить до поламань, знижується термін служби.

Накип дуже міцно прикріпляється до стінок проток, через що їх не видаляє потік води. Ці утворення ростуть та нашаровуються досить швидко, незалежно від рівня жорсткості води. Ось чому важливо робити регулярне прочищення теплообмінника.

blank

Як виявити несправності та з якою періодичністю обслуговують газові котли

Інформацію про періодичність обслуговування зазвичай пишуть в інструкції з експлуатації виробу. В ідеалі робиться профілактичний огляд щорічно перед початком опалювального сезону. Але також слід враховувати умови використання, жорсткість води, щоб розуміти частоту оглядів та чисток у конкретному випадку.

Візуально визначити поламання дуже складно, тому для цього існує низка ознак. Наприклад, починають довго нагріватися радіатори опалення, навіть у звичайних режимах, часто включається циркуляційна помпа, з’являються сторонні шуми, збільшується витрата палива.

Яка б техніка не була якісна, але вона не може сама очищатися від накипу – це завдання споживача й вирішувати його потрібно своєчасно. Завдяки цьому можна не лише скоротити свої витрати, а й запобігти аварійній ситуації.

Які є способи чищення

Як очистити теплообмінник газового котла? Для цього існує багато варіантів, але всі методи поділяються на три основні групи:

 1. Хімічний
 2. Механічний.
 3. Гідродинамічний.

Їх всі потрібно ретельно аналізувати, щоб розуміти, що стане в пригоді саме у вашій ситуації. Кожен метод має як сильні, так і слабкі сторони, які не треба недооцінювати. Далі розберемо їх докладніше.

Чистимо котел хімічним методом

Хімічна обробка передбачає промивання кислотними розчинами – покупними засобами чи народними аналогами. Принцип однаковий: за допомогою бустера потрібно закачати розчин, щоб він кілька годин проганявся теплообмінником. Завдяки цьому можна видалити не тільки накип, а й інші види забруднень, у тому числі залізистий та карбонатний осад. Потім слід залити засіб для нейтралізації.

Найбезпечніший, народний метод – це використовувати звичайну лимонну кислоту чи оцет. Але, він має низку мінусів:

 • Вирізняється низькою результативністю.
 • Допомагає зняти лише тонкий шар нальоту.
 • Для цього буде потрібно багато часу – невеликий шар у пару сантиметрів очищатиметься до двох діб.
 • Підвищення дії можна під час нагрівання, але це виллється у додаткові витрати.

Крім покупних засобів для промивання, також існує спосіб із застосуванням соляної кислоти – вона сильніша та ефективніша, проте небезпечна для самого обладнання та людини. У гіршому випадку вона може зруйнувати захисний шар теплообмінника або зробити метал чутливим до зовнішніх впливів.

Зовні також можна проводити чищення спеціальними хімічними складами, адже нерідко там утворюється шар сажі або нагару. Можна скористатися й звичайними мийними засобами, які ви використовуєте, наприклад, для миття посуду, але зазвичай вони показують низьку ефективність.

blank

Механічне очищення

Для того, щоб прочистити теплообмінник газового котла, можна використовувати різні механічні пристрої:

 • губки;
 • щітки;
 • скребки.

Є варіант робити це з розбиранням елементів обладнання або без нього. Демонтаж необхідний лише для того, щоб отримати доступ до нагрівального елемента. Робити це непросто, процес трудомісткий і вимагає багато часу.

У деяких випадках роблять часткове розбирання для механічного очищення від сажі жаротрубного теплообмінника котла. Його не вдасться розібрати самостійно повністю, тому до нього просто звільняють доступ, знімаючи кришку з патрубком димоходу й пальник.

Крім використання механічних пристроїв, можна додатково замочувати розібрані деталі у розчинах мийних засобів. При видаленні нальоту важливо дотримуватися акуратності, щоб не пошкодити окремі частини теплообмінника.

blank

Гідродинамічний спосіб – довіртеся професіоналам

Це різновид механічного способу очищення, тільки він значно ефективніший та виконується фахівцями зі спеціалізованих компаній. Тут дуже важлива наявність професійного обладнання та вміння ним користуватися за всіма стандартами. По суті, гідродинамічна промивка полягає в нагнітанні тиском води та її подачі до системи з абразивами. Завдяки цьому теплообмінник газового котла очищається від нальоту, бруду та накипу зсередини, а робиться це навіть без демонтажу.

Переваги гідродинамічного способу:

 1. Він екологічний. Під час чищення не використовуються будь-які види хімічних реактивів, тому він безпечний для навколишнього середовища, самого котла й для здоров’я людей.
 2. Ефективно усуває будь-які види забруднень. Неважливо, які властивості або склад має наліт, гідродинамічна машина впорається в будь-якому випадку.
 3. Таким чином очищаються важкодоступні місця, закорковані пучки в теплообміннику.
 4. За допомогою цього способу можна повністю відновити обладнання до заводських параметрів, адже ви отримаєте ідеальну чистоту всіх внутрішніх поверхонь.

Значний мінус цієї послуги – вона вимагає фінансових вкладень, вам необхідно найняти спеціаліста й за це треба заплатити. Хоча цей нюанс і відштовхує багатьох від того, щоб замовити гідродинамічне чищення, але воно того варте, адже ви отримаєте якісний результат, а ваше обладнання та нерви будуть цілі.

Замовити послугу очищення теплообмінника газового котла можна у нашій компанії Труболюб, наші майстри завжди надають якісні результати роботи.

Ефективна профілактика забруднень

Крім регулярної перевірки котла та теплообмінника, своєчасних чисток та технічного обслуговування можна застосовувати спеціальні технології, які запобігають утворенню накипу.

Є кілька варіантів:

 • Іонообмінні установки. Вони здійснюють обмін іонів кальцію та магнію на сполуки натрію.
 • Магнітний вплив на мікроскопічні утворення (зміна їхньої форми). Якщо поле сильне, то воно руйнує навіть старі відкладення накипу, й не дає формуватися новим, але для цього потрібно використовувати електромагнітний генератор.
 • Поліфосфати. Коштують недорого, але їх необхідно регулярно засипати в місткість, яку монтують у вхідному трубопроводі. Мають суттєвий мінус – вони змінюють хімічний склад води, роблячи її придатною лише для технічних цілей.
 • Мембрани, які відокремлюють забруднення з потоку води. Це досить дороге обладнання, воно не всім підходить, тому що збільшує навантаження на обладнання, що перекачує теплоносій.
  blank

Підсумки

Очищення теплообмінника газового котла – це важливе завдання для підтримки ефективності та довговічності обладнання. Вибір методу очищення залежить від ступеня забруднення та типу відкладень. Регулярне технічне обслуговування, використання технологій для профілактики та дбайливе ставлення до обладнання допоможуть знизити необхідність частого та інтенсивного очищення теплообмінника, а також заощадять ваш час та гроші.

30 August 2023

Час на читання:

~ 8 хвилин

Зв'яжіться з нами

Дізнайтеся про новини та акції першими!

Схожі статті

Корисні статті
Як пробити сильне засмічення в трубі?
Чим і як пробити раковину?
Відповіді на питання, як прочистити каналізаційну трубу?
Чим і як швидше пробити каналізацію?